Folder - Verkehrsverein Hindenburg Oberschlesien.
Czarny biały folder reklamowy miasta Hindenburg O.S. Wydany w 1936 roku staraniem Towarzystwa Turystycznego Hindenburg Górny Śląsk. Sześć razy złożony, o wymiarach 21x10 po złożeniu i 21x60 rozłożony, zawiera 18 zdjęć miasta oraz stosowny propagandowy opis.
W tekście wspomniano krótko o początkach Zabrza w XIII stuleciu, pisząc o niemieckich siedliskach. To mija się z prawdą, gdyż były to wioski słowiańskie. Następnie czytamy o rozwoju przemysłu i osiągnięciach w rozbudowie miasta w latach dwudziestych i trzydziestych. Były one niewątpliwe. Powstały wówczas wszystkie największe użytkowane do dziś szkoły Zabrza. Liczne hale gimnastyczne, basen kryty przy placu Krakowskim, oraz basen leśny w Maciejowie. Także stadion sportowy przy ulicy Roosevelta i wszystkie duże parki w mieście. Przypomniano o rozbudowie dróg komunikacyjnych i zdobyczach kulturalnych takich jak biblioteka z 50 tysiącami woluminów, regularnych przedstawieniach teatralnych i koncertach. O kinach, kabaretach i corocznym festiwalu muzyki klasycznej.
|
W ostatnim zdaniu podkreślono że dzięki temu rozwojowi Zabrze (Hindenburg) nabrało cech typowych dla niemieckiego miasta.
Widok na hutę „Donnersmarck” i kopalnię „Concordia” z domami urzędników huty i jej strażą pożarną. Siedziba Dyrekcji Górnictwa. I Liceum od ul. św Floriana. Krzyż przy ulicy Cmentarnej między oś. Zandka a Zaborzem w miejscu cmentarza cholerycznego po epidemii w latach 1831/32. Ta brzoza rośnie tam do dziś.
|
Plac Traugutta, niedawno wówczas wybudowany, o dołu park „Skagerrak” na przeciw. (Poległych Bohaterów). W nim brodzik, później krąg taneczny. Budynek dyrekcji policji, obecnie zespół szkół, do dziś urzekający w swej formie.
|
Stadion sportowy, po wojnie „Miejski” gdzie rezydowało jakiś czas „Wojsko Radzieckie”. Dziś - Górnik Zabrze. Służąca nam do dziś łaźnia miejska z basenem pływackim i najpiękniejsza budowla Zabrza – hotel „Admiralspalast” (1928).
|
Urząd Miejski przy ulicy Powstańców Śląskich (1929) -”Stadthaus”, pod nim symboliczne połączenie wiejskiego i przemysłowego charakteru ówczesnego Górnego Śląska z widokiem na kopalnię „Ludwik” w Biskupicach. U góry reprezentacyjna część osiedla huty „Donnersmarck” i najsłynniejszy obiekt architektoniczny w Zabrzu: kościół św. Józefa (arch. Dominikus Böhm). U dołu „Guidopark” - Park im. Powstańców Śląskich z bramą od ulicy Matejki.
|
Ciekawsze zbliżenia.
← Miejska Kasa Oszczędności i kino „Lichtburg”, po wojnie „Marzenie”. Aż do wybudowania Multikina najnowocześniejsze kino w Zabrzu. Leciał właśnie film „Śmietanka społeczna” z słynnym, skazanym za kolaboracje z reżimem hitlerowskim, aktorem Heinrich George. Peter-Paul-Platz - Plac Wolności.
← Kamilianerplatz – Platz der SA – Plac Traugutta. ← Adolf-Hitler-Kampfbahn - Stadion Miejski - „Górnik Zabrze”
|
← Ludwigsglück-Grube - Kopalnia Ludwik przy ul. Hagera.
← Zwróćmy uwagę na dwa nie istniejące już budynki powyżej Urzędu Miejskiego. W pierwszym znajdował się sklep szewski Kurta Sorsky, nabyć można było tam buty i ubrania robocze. Obok w restauracji „Reichshallen” napić można się było ważonego w Zabrzu piwa „Schultheiss”.
Reklama sklepu Kurta Sorsky z „ Schlesische-Arbeiterzeitung” (Śląska Gazeta Robotnicza) numer z 01.04.1926.
|
Projekt i druk folderu: Wilhelm Gottlob Korn, Breslau. 16.09.2016